top of page
  • Yazarın fotoğrafıMertol

Askerlik nedeni ile kıdem tazminatı alma

Güncelleme tarihi: 22 Nis 2022


askerlik nedeni ile kıdem tazminatı alma
Askerlik Nedeni ile Kıdem Tazminatı Alma

Askerlik nedeni ile işten ayrılırken kıdem tazminatı alabilmek için bir kaç yasal koşulun oluşmuş olması gerekmektedir. Sıralayacak olursak;

  1. Mevcut iş yerinizde en az bir kıdem yılınızı doldurmuş olmanız gerekir

  2. Askere gitmek için Askerlik Şubesinden veya e-devlet üzerinden sevk belgenizi almış olmalısınız

  3. Sevk belgesinin bir kopyasını ekleyeceğiniz ve içeriğinde "askere gideceğimden dolayı istifa ediyorum" gerekçesini açık şekilde belirtmiş bir istifa dilekçesini işvereninize vermelisiniz (Örnek bir dilekçe yazının sonunda yer almaktadır)

Burada bir kavram karmaşası yaşanan duruma da açıklık getirmek gerekir. Bazen askere gidecek olanlar "ihbar tazminatı" da alıp alamayacaklarını sormaktalar. İhbar tazminatı hak edişi farklı bir konu olup askerlik nedeniyle ayrılmanız ihbar tazminatı almanızı doğuran bir sebep değildir. Bununla beraber işverenler de askere gideceğinden dolayı ayrılacak olan çalışanlarına "ihbar öneli" uygulayamazlar.

Yine de çalışma hayatı barışı için işçinin askerlik nedeniyle işten ayrılacağının makul bir süre öncesinde işverenine bildirmesi uygun bir davranıştır.


Askerlik Nedeniyle Ayrılış Dilekçesi Örneği


……/…../…20.. tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. Askerlik şubesi tarafından verilen sevk belgemin bir sureti ektedir.

1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.

Saygılarımla arz ederim.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page