top of page
  • Yazarın fotoğrafıMertol

Blog şablonu

Güncelleme tarihi: 3 May 2022


blog şablonu
Blog şablonu

Blog şablonu örneği ile yazılarınızı arama motorlarına doğru şekilde tanıtmak aramalarda üst sıralarda yer almanızı etkiler.

Blog gönderisi yayınlamak incelik ister

Anahtar kelime seçimi

Öncelikle yazı içeriğinizi muhtemel sorgular için öne çıkaracak anahtar kelimeleri belirleyin. Bunun için en popüler aramaları gözden geçirmek iyi bir başlangıç olacaktır. Google Trendlerden yardım alabilirsiniz.


Başlık belirleme

Blog gönderinizin başlığı anahtar kelimelerinizi içermelidir. Ancak okunurken anlamsız bir başlık haline de gelmemeli.


Görsel ekleme

Ekleyeceğiniz görsel elbetteki içeriğinizle ilgili olmalı ancak görselinize alt metin olarak anahtar kelimelerinizi eklemeyi unutmayın. Yazılı metinin uzunluğunu göz önünde bulundurarak uygun sayıda görsel ekleyin. 1 ile 3 arası görsel genelde yeterlidir.


Metin uzunluğu

Günümüzde içerikler çabuk tüketildiğinden ve insanların internette bir bilgiyi araştırırken doğrudan sonuca odaklandıklarından çok uzun bir metin sıkıcı ve tüketilmeden ayrılmalara neden olabilecektir. İlgili ve alakalı bir takım ilave bilgiler vermeniz gerekirse bunları ayrı bir blog gönderisi olarak yayınlayıp mevcut gönderinize link ile siteniz içinde yönlendirme yapmanız daha isabetli olacaktır.


Paragraflar

İlk paragrafınızın başında yine anahtar kelimelerinize yer verin. Sonraki paragraflarda da ilave olarak kullanabilirsiniz ancak ortalama 300 kelimeden oluşan bir yazı için anahtar kelimelerinizi 3 defadan fazla kullanmamaya özen gösterin.


Cümle uzunluklarına dikkat edin. Aşırı uzun cümleler hem okuyucuyu yoracağı gibi hem de arama motorları tarafından pek uygun karşılanmaz.


Uygun başlık hiyerarşisi

Başlıklarınızı yazarken H1-H2-H3 hiyerarşik sıralamasına dikkat edin. Bu, blog gönderinizin kalitesini artırıp okuyucuya daha etkin bir şekilde gönderinizi sunmanızı sağlar. Aynı zamanda arama motorları başlık hiyerarşisi uygun olan gönderileri ödüllendirir.

Arama motoru ödülü=sıralamada öne çıkmak

Başlık etiketi, url seçimi ve meta tanımı


Başlık etiketi

Başlık etiketiniz belirlediğiniz anahtar kelimelerle blog yazınıza vermiş olduğunuz başlığı birebir içermelidir.


URL seçimi

URL, yani yazınızın linki içinde de yine başlık etiketinizi içeren ifadeler yer almalıdır. Çok uzun olmaması gerekmektedir.


Meta Tanım

Blog gönderinizin özetinin yer alacağı 1-2 cümlelik bir ifade yer almalıdır. Başlangıcında yine anahtar kelimelerinizi içermeli ancak okurken yine anlamlı ifadeler yer almalıdır. Okuyucunun da arama terimleri ile uyumlu olup dikkatini çekmelidir.


Blog şablonunun işinize yaramasını dilerim. Aynı şablonu sadece web siteniz için değil blog gönderisi paylaşabileceğiniz diğer sosyal ağ ve sağlayıcılarda da kullanmanız gönderilerinizin öne çıkmasını etkileyecektir.

Etiketler:

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page