top of page
 • Yazarın fotoğrafıMertol

Kolay uygulanabilir SEO yöntemleri

Güncelleme tarihi: 4 May 2022

SEO Nedir?


SEO kısaltmasının açılımı; arama motoru optimizasyonudur.

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir.
Kaynak; Vikipedi
SEO Arama Motoru Optimizasyonu
SEO Arama Motoru Optimizasyonu

Kolay uygulanabilir SEO yöntemleri


Alan adı seçimi


Tercih edeceğiniz alan adı; yerel işletmelerde tabela adınız, profesyonel hizmetlerde ad+soyad+bölge/ürün/hizmet gibi kombinasyonlar ile olabilir. Ancak kısa ve akılda kalıcı bir şekilde tasarlanmalı, Türkçe karakter içermemekle birlikte Türkçe okunuşu ile alan adı olarak yazımı aynı olması büyük fayda sağlayacaktır.

Örnek; www.buketgiyim.com, www.kedievinet.com, www.mertolserter.com vb.


Mobil uyumlu ve duyarlı tema


Hangi servis sağlayıcıyı/altyapıyı seçecek olursanız olun mutlaka mobil uyumlu ve tüm cihazlarla görüntülenebilecek bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bizim web sitemize gelen ziyaretçilerin bu yazının hazırlandığı zamanın son altı aylık istatistiklerinde; %45'i masaüstü, %52'si mobil cihaz ve %3'ü de tablet ile giriş yapmış bulunmaktadır. Benzer istatistikler sizin için de geçerli olacaktır ve iş alanınıza/web sitesi içeriğine bağlı olarak mobil tarafı daha yüksek oranlarda gerçekleşebilir.


Sayfaların tasarımı


Bir kâğıt ve kalem alın ve tasarımlarınızı kağıda dökün. Hangi sayfadan hangi sayfaya linkler gidecek, sayfalarınızın hiyerarşik yapısı ve "Başlık", "link" ve "açıklama" alanlarını oluşturun.

Bu süreç sayfalarınızı oluştururken size kılavuzluk edecek ve sayfa içeriklerinin tasarımında kolaylık sağlayacaktır.

 • Başlık; Web sayfaları arama motorunda sıralandığında çıkan sonuçların ilk satırlarında yer alır. Sayfa başlığındaki metinler ilgili sayfa içeriğinin ne ile ilgili olduğunu anlatacak şekilde; iş alanınız, hizmet bölgeniz, ürün ve hizmetlerinizi ilgilendiren kelimelerden seçilmesi gerekmektedir. Örn; Web Sitesi Tasarım ve İşletme | Mertol Serter | Eskişehir

 • Link (url); Linkler sayfa başlığınız ile örtüşmeli ve sayfanız için seçeceğiniz anahtar kelimeleri barındırmalıdır. Örn; https://www.mertolserter.com/web-sitesi-hizmeti/

 • Açıklama; Bu alan arama motorlarında listelendiğinde link alanının altında yer alan sayfa ile ilgili özet ve kısa bilgileri içeren alandır. Bu alan için yine başlık+link+sayfa içeriği ile uyumlu ve doğrudan ilgili sayfaya odaklanacak anahtar kelimeler içerecek şekilde birkaç cümle tasarlanmalı. Kurulacak cümleler anlamlı ve özet bir bilgiyi içermelidir. Örn; Web sitesi tasarımlarımız Eskişehir yerel işletmeleri ile serbest çalışanlara özeldir. Ürün ve hizmetlerimizi inceleyin. (Açıklama kısmının sonunda "harekete geçirici bir mesaj" yer alması arama sonuçlarında "tıklanma" ihtimalinizi yükseltebilen bir faktördür.

Temel Sayfalar


Bir web sitesinde temelde şu sayfalar yer almalıdır;

 • Ana Sayfa: Bu sayfa web sitenizin www.mertolserter.com gibi başka bir ek almadan gidilecek ilk sayfasıdır.

 • İletişim: Site ziyaretçilerinin işletmenizi ziyaret etmesi, araması, e-posta göndermesi ya da bilgi talebinde bulunmak için bir form göndermesini sağlayacak bilgiler ihtiva etmelidir.

 • Hakkımızda: Web sitesinin amacı ve siz/işletmeniz hakkında bilgiler yer almalıdır. Kuruluş tarihiniz, geçen zamanda işletmenizin elde ettiği deneyim ve yolculuk aşamalarınız özetlenebilir.

 • Çerezler ve Gizlilik Politikası: Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında web sitenizde açık ve anlaşılır bir gizlilik politikası sergilemelisiniz. Hangi bilgileri topluyor, bunları hangi amaçla ve ne kadar süreyle kullanıyor ve bu bilgileri almış olduğunuz site ziyaretçilerine kişisel verileri üzerinde hangi hakları olduğunu net bir şekilde anlatmalısınız.

 • Mesafeli Satış Sözleşmesi: E-ticaret ve online tahsilat sistemi kurulu olan web sitelerinde eklenmesi zorunludur. Sözleşmenizi hazırlarken copy-paste (kopyala-yapıştır) ile elde ettiğiniz içeriği aynen kullanmayın. Mutlaka kendi işletmenize, ürün ve hizmetlerinize uyarlayın. Yarın bir gün çıkacak bir anlaşmazlıkta "Anlaşmazlıkların Çözümü" başlığı altında yetkili kılınan mahkeme ve icra daireleri olarak İstanbul'u yazmışsanız ve siz Eskişehir'de iseniz tuhaf sonuçlar ve süreçlerle baş başa kalabilirsiniz.

 • Gönderi ve İade Şartları Politikası: E-ticaret ve online tahsilat sistemi kurulu olan web sitelerinde eklenmesi zorunludur. Fiziki ürün gönderiyorsanız gönderi ücretleri kim tarafından hangi şartlar altında karşılanacak, iadeleri yine nasıl ve hangi şartlar altında kabul edeceksiniz ve geri ödemeler konusunda nasıl bir politika izleyeceğiniz yine net ve anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır.

 • Ürün ve Hizmetler Sayfası: İşletmeler ve serbest çalışanlar için kullanılabilir. İşletme ve serbest çalışanlar için; ürün ve hizmetleriniz hakkında uygun başlıklar kullanılarak yine bir hiyerarşik yapı içerisinde sıralanmalı ve ziyaretçinin içerikleriniz arasında kaybolmasına sebep olmadan doğrudan doğru ifade ve bilgilerle onları aydınlatmalısınız. Bunu yaparken görsel ve/veya videolardan da yararlanabilirsiniz.

 • E-Ticaret Siteleri için ilave sayfalar: Web siteniz bir e-ticaret sistemi barındıracak ise, Mağaza Sayfası, Üyelik Sayfası, Sepet Sayfası, Ödeme Sayfası oluşturmanız gerekmektedir. Hazır sistemlerde e-ticaret için ihtiyacınız olan bu sayfalar önceden yüklü olarak gelir (WordPress WooCommerce, Wix Mağazalar gibi) ve sizin ürün ve hizmetleriniz, ödeme kanalları (online tahsilat, kapıda ödeme, havale/eft gibi) ve teslimat kurallarınızı (teslimat yaptığınız bölgelerin ve kargo firmasının seçimi gibi) uyarlayıp ayarlamanız gerekir.

 • Randevu Sayfası: Online randevu sistemi bulunan web siteleri için oluşturulması gerekir.

 • Blog sayfası: Web sitenizde blog yazısı yayınlayacaksanız eklenebilir. Bu sayfayı eklemenizi de tavsiye etmekteyiz. Çünkü oluşturacağınız içerikler web sitesine daha fazla trafik alacak ve belirli bir periyotta yapılacak içerik üretim ve paylaşımları SEO açısından web sitenizi daha kıymetli hale getirecektir. Tüm SEO uzmanlarının dediği gibi; "içerik candır".

 • Açılış Sayfası: Bu ana sayfanız olabileceği gibi belirli dönemlerde ya da farklı kampanya ve/veya hizmetleriniz ile ilişkili hedef kitlenizi karşılayabileceğiniz ayrı bir sayfa da olabilir. Örneğin bizim, daha dar bir ölçekte hedeflenmiş olan Eskişehir'de bulunan Marka sahibi üreticiler için ayrı bir hizmetimiz var. Google Manufecturer kayıt ve prosedürlerini yerine getiriyoruz. Bunun için de sadece bu hizmete ihtiyaç duyacak olan kitleyi hedeflediğimiz https://www.mertolserter.com/ureticiler-icin-google/ açılış sayfamız bulunmaktadır.

Ana sayfa ve açılış sayfalarını mümkün mertebe ürün ve hizmetleriniz ve web siteniz hakkındaki özet bilgileri ihtiva edecek şekilde tasarlayın. Bu web sayfanızın yüklenmesi (ilk açılış ve etkileşime başlama) süresini kısaltacak ve kullanıcı deneyimini artıracaktır. Ayrıca çok büyük boyutlarda görsel ve video gibi materyalleri eklemekten kaçının, daha detaylı bilgiler vermek istediğiniz içerikler için de ayrı sayfalar tasarlayın. Açılış sayfanızda kısa ve merak uyandıracak bir ifade ve/veya görsel ile bir link ekleyerek tasarladığınız diğer sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz. Bu da ziyaretçilerinizin web sitenizdeki geçirdikleri zamanı artıracaktır.

 • Web siteniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz diğer sayfalar: Forum, Video galeri, Görsel galeri, vizyon-misyon gibi.

Başlıklar


Web sitenizde sayfa içeriklerini, blog yazılarını ve ya ürün bilgileri içeriklerini oluştururken başlıkları H1-H2-H3 etiketleri ile etiketlerken bunları hiyerarşik yapıya göre sıralamalısınız. En başta bir H3 başlığı açıp altına H2 eklemek SEO açısından olumsuz bir etki yaratır ve arama motorlarının sayfanızı dizinlerken içeriğinizi okumasını imkansız hale getirebileceğinizden ilgili sayfanızın ya da komple web sitenizin dizine eklenmesinde olumsuzluk ortaya çıkarabilir. Bu da arama motorunda yapılacak aramalarda web sitenizle ilgili hiç bir sonuç çıkmamasına sebep olabilir.


Görseller


Web sitenize ekleyeceğiniz tüm görsellerin yükseklik ve genişlik bilgileri etiketlenmeli ve her bir görselin alt etiket açıklaması mutlaka girilmelidir. Arama motorları görselinizde hangi bilgiler olduğunu okuyamaz (sadece makine öğrenimi ile desteklenmiş olup belirli kriterleri karşılayan görseller olduğunda, örneğin görselinizde bir profil fotoğrafı gibi bir adet kedi varsa Google bu resimde bir kedi olduğunu görebilir), bunun için görsellerin alt etiketine yazılı olarak resimde ne olduğunu ya da ne ile ilgili olduğunu sizin yazmanız gerekir. Arama motorunda yapılan aramalarda kelime ya da kelime grupları karşılığı görselinizin alt etiketi ile uyuştuğunda ve görseliniz dizinlendiyse sonuçlarda çıkabilir.


Alakalı içerik


Web sayfanızın başlığı, url, açıklama satırı, sayfa içeriğinde yer alan başlık ve paragraflarda yer alan bilgiler ve varsa görsellerin alt bilgileri ile sayfaya etiketlenmiş olan anahtar kelimeler bir birleriyle uyumlu şekilde ise bu sizin sayfanızın alakalı bir içerik olduğunu gösterir.


Örneğin; sayfanızda etiketlediğiniz anahtar kelime "batıkent berber dükkanı" iken ve Başlıkta "Batıkent Berber Dükkanı" ifadesi yer alan bir tanım yazılı olup sayfa içeriğinin başlığında "Batıkent Berber Dükkanı" ifadesini içeren bir ifade kullanmak yerine "Saç Modelleri" ya da "Saç Jöleleri" gibi bir başlık attınız ve içeriğindeki metinlerde anahtar kelimenizi içeren hiç bir cümle ya da ifade kullanmadınız. Bu içeriğinizi ve dolayısıyla web sayfanızı arama motorundaki "batıkent berber dükkanı" aramalarında ön plana çıkarma konusunda olumsuz etkileyebilir.


SEO açısından kaçınılması gerekenler


Yapılan bazı yanlış iş ve işlemler olumlu olacağı düşünülse de ters etki yaratır. Bilinen ve kesinlikle kaçınılması gereken durumlar;

 • Çok fazla anahtar kelime etiketi kullanmak

 • Aynı ya da bir birine oldukça benzer başlık, açıklama ve içerikler barındıran sayfalar olması

 • Makale ya da blog yazısı eklemişseniz, bunların oldukça kısa olması

 • Google'da daha önce dizinlenmiş ve bire-bir olacak şekilde kopyalanmış içerikler

 • Görünmeyen yazılar

Arama motorlarının web sayfanızı dizine eklemesine izin vermek


Bunu manuel yapacaksınız, bu arama motorlarının hangi sayfalarınızı dizine eklemesine ya da "noindex" ile işaretleyip dizine eklemesine izin vermediğiniz sayfaları belirler.


SEO işlemleri süreklilik ve emek ister. Web sayfanız inşa ettiğiniz ve her gün bizzat ziyaret edip hem kullanıcı gibi içinde gezmeniz hem de arka planı kontrol edip her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız gereken bir yerdir. Bunun yanında her gün sitenize bir şeyler eklemeniz ya da etkileşimde bulunup canlı tutmanız gerekmektedir.


SEO dipsiz bir kuyu gibidir. Yukarıda temel ve teknikten uzak kolay uygulanabilir SEO yöntemleri sıralanmış olup bu konuda daha teknik ve detaylı bilgilere ulaşmak için ilave araştırma yapmanız gerekmektedir. Ve aynı zamanda yaptığınız çalışmaları yapıp bırakmadan teste de tabi tutmanız ve sürekli geliştirmeniz elzemdir.


Yukarıda yer alan bilgiler ile beraber buradaki yazımızda bulunan başlıkları da incelemeniz ve üzerine çalışıp planlama yapmanız kaçınılmaz olarak sizi arama motoru optimizasyonunda zirvelere taşıyacaktır.


Eskişehir'de yer alan bir işletme sahibi ya da serbest bir çalışan iseniz bu sayfamızdaki hizmetler tüm SEO çalışmalarımızı da kapsamaktadır. Dilerseniz buradan teklif talep edebilir ya da aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz bir online görüşme randevusu alarak ihtiyaçlarınızı beraber tespit edebiliriz.21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Blog şablonu

Comments


bottom of page