top of page
  • Yazarın fotoğrafıMertol

İçerik üretici kimdir? Ne iş yapar ve ne kazanır?

Güncelleme tarihi: 11 May 2022

İçerik üretici kimdir?

video içerik üretici
içerik üretici

İçerik üretici, online pazarlama ile beraber dijital mecrada önem kazanmış ve başlı başına profesyonel bir meslek olarak edinilmiş bir kariyerdir. İçerik üreticiler web sitesi ve sosyal medya gibi online kanallarda yazılı/görsel içerikler oluşturmaktadırlar.


Kariyer olarak tercih edilmesinin en büyük sebebi zamandan ve mekandan bağımsız olarak yapabilmeniz.

Dilediğin zaman dilediğin yerde

Bu sözü sarf edince çok esnek bir deyim oluyor ancak burada referanslarınızı oluşturmak, portfolyonuzu genişletebilmek için ciddi bir iş disiplini ile çalışmanız gerekmektedir. Hobi olarak başlamak da iyi bir deneyim elde ettirir ancak merdiveni tırmanmak için “hobi” yeterli değildir.


İçerik üreticiler ne iş yapar?


Bir web sitesine girdiğinizde “hakkında”, “misyon”, “vizyon” gibi temel tanıtım sayfalarının içerikleri içerik üreticiler tarafından tasarlanıp yazılmaktadır. Bunun yanı sıra içerik üreticiler online mağazalarda sergilenen ürünlerin sayfa tasarımı ve açıklama metinlerinin yazımı, blog sayfalarında makale yazımı, sosyal medya için yazılı/görsel gönderi ve hikaye tasarımı da yapmaktadır.


İçerik üretimi nasıl yapılır?


İçerik üretiminin nasıl yapılacağı sorusunun cevabı basittir. Google’da birkaç arama yaptığınızda içerik üreticileri ile onların hizmetlerine ihtiyaç duyan firma/kişileri bir araya getiren web sitelerini bulup inceleyebilirsiniz.


Başlangıç safhasında deneyim beklenmez ama işin temel argümanları yani “asgari yeterlilik” sizden istenir. Ciddi olarak bunu düşünüyorsanız bu konuda online olarak eğitim veren çeşitli online eğitim siteleri yer almaktadır. Üstelik fiyatları da başlangıç düzeyi için gayet iyi seviyede.


Burada konu sadece metin yazarlığı deneyimi değildir. Eş zamanlı olarak SEO (Search Engine Optimization) yani dilimize dönüştürülmüş hali ile “Arama Motoru Optimizasyonu” konusunda da deneyim gerektirir. Ancak işe başlamak o kadar da zor değildir. Her ikisi de eş zamanlı olarak yapıldığında zamanla pratikler deneyimi getirir.


Başlangıç olarak bir blog sayfası ile başlayabilirsiniz. Ücret söz konusu olmadan yazımı gerçekleştirebileceğiniz serbest makaleleriniz için Medium’a göz atın. İyi bir başlangıcı sağlam ve otorite sahibi bir web sitesi ile yapabilirsiniz.


İçerik üretici ne kadar kazanır?


Bir içerik üreticinin ne kadar kazanacağı tamamen ona bağlıdır. Mevcut durumda bu gönderi başına 5,00 TL da olabilir, 200,00 TL da olabilir (2022 Mayıs ayı). Hem sizin deneyiminiz hem de aldığınız işin içeriğinin büyüklüğü ya da çalıştığınız markanın değeri bunu etkiler. Tabi bir de sizin bu işe ne kadar zaman ayırdığınız da etkili bir değişkendir.


Bonus bilgiler


  1. İçeriklerinizi hazırlarken kolay uygulanabilir SEO yöntemleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  2. Blog gönderisi için şablona ihtiyacınız varsa bu temel örneği kullanabilirsiniz.

  3. Google arama sonuçlarında içeriklerinizle öne çıkmak için yapabilecekleriniz burada yer almaktadır.

  4. "Benim şu anda SEO uyumlu bir makaleye ihtiyacım var" diyorsanız buradan yardımcı olabiliriz. Mağazamızdan ürün satın almadan önce web sitemize üye olursanız %10 indirim kodunuz e-posta adresinize gönderilecektir, indirim detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page