top of page
  • Yazarın fotoğrafıMertol

Excel ile bordro hesaplama

Excel ile bordro hesaplama, videolu anlatım


Excel ile bordro hesaplama konusuna geçmeden önce birkaç özet bilgi geçelim. 2022 yılı itibariyle asgari ücretten ve asgari ücrete kadar olan kazançlardan artık gelir vergisi alınmamaktadır. Bununla birlikte önceki yıllarda uygulanan “asgari geçim indirimi” uygulaması da sona erdi.bilgisayar ve hesap makinesi ile hesap yapma
excel ile ücret hesaplama

Asgari geçim indirimine ne oldu? Neden sona erdi?


Asgari geçim indirimi; ilgili yıl uygulanan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta idi. İşverenler, işçinin ücretinden yapılan gelir vergisi kesintisinin yine asgari ücret ile hesaplanan sınır değere kadar tutarının işçinin eş çalışma durumu/çocuk sayısı ile değişkenlik göstererek mahsup edip işçiye ödemekteydi.


Daha düz bir anlatım ile işçinin ücretinden 300,00 TL. yapılan gelir vergisi kesintisinin bekar ise 100,00 TL.’nı, evli ve eşi çalışmıyorsa 150,00 TL.’nı işçiye öderdi ve kalan gelir vergisini Devlete ödemekteydi (rakamlar akılda net canlanması için tam değerlerle örnek olarak yazılmıştır).


2022 yılı ile bu gelir vergisi asgari ücret ve asgari ücrete kadar olan kazançlardan muaf tutulmuştur. Yapılması gereken kesintinin tamamı işçiye ödendiğinden işverenin kesinti yapıp asgari geçim indirimi altında işçiye ödemek üzere mahsup edeceği gelir vergisi kesintisinden söz edilememektedir.


Excel ile bordro hesaplama konusunda hazırladığımız videolu anlatım eğitimine aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğitimi tamamladığınızda, kullanılan formüllerin ve oluşturulan excel dosyasının bir kopyasını da indirebileceksiniz.


Aynı zamanda eğitime katılan diğer katılımcılar ile beraber eğitim içeriği ile ilgili tartışabileceğiniz ve fikir alışverişinde bulunabileceğiniz bir gruba da dahil olabilirsiniz.

Benzer videolu eğitim içeriklerini oluşturup kendi web sitenizde yayınlama konusunda bir fikriniz varsa bu deneyim sonrası bizimle ayrıca iletişime geçebilirsiniz. Bu eğitimde elde edeceğiniz deneyim, sizin kendi ziyaretçilerinize/öğrencilerinize sunacağınız imkanların sadece bir örneğidir.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page