top of page
  • Yazarın fotoğrafıMertol

Google harita kaydınız silinecek yalanı


google harita kaydınız silinecek
Google harita kaydınız silinecek yalanı

Google harita kaydınız silinecek, hakkınızda çok müşteri şikayeti var, yıllık güncelleme ödemesi yapmazsanız hesabınız kaldırılacak vd.


Baş belası bir durum bu! Maalesef fırsatçılık ve insanları dolandırma üzerine kurulu bir sistem yönetiyorlar. Lütfen bu yazıyı okuyorsanız sizden ricam etrafınızdakiler ile paylaşın. Ne zaman kime ve nasıl denk geleceği belli olmaz.


Öncelikle, Google kimseyi doğrudan ve durduk yere aramaz. Google'ın sizi araması için sizin talep oluşturmuş olmanız gerekir.


Bir diğer husus, Google sizi önceden girmiş olduğunuz talep doğrultusunda sadece +1 ile başlayan Amerika kaynaklı numaradan arar. Arayan kişi yine kendi dilinizde sizinle görüşür. Bu aramanın yapılabilmesi için de yaşadığınız problem için bir dizi elemeden geçersiniz.


Google telefon ile aradığında sizden para istemez, kredi kartı bilgilerinizi istemez. Ya da Türkiye'de yerleşik birinin ya da bir firmanın iban numarasına para yatırmanızı hiç istemez.


Google harita kaydı ve Google Benim İşletmem hesabı tamamen ücretsiz bir hizmettir ve bunun için abonelik ücreti ya da yıllık ödeme gibi her ne adla olursa olsun bir ödeme talep etmez.


Reklam ajansları ya da bizim gibi işi profesyonel olarak yapıp bire-bir hizmet veren kişi/firmalar sizlere bu hizmeti ücretli olarak verirken yaptıkları sadece "kılavuzluk" hizmetidir.


Yani aslında bir nevi bilgiyi ve kayıt sırasındaki incelikleri satmaktır. Ancak bu da bir kez olur. Karşılıklı olarak sürekli bilgi güncelleme ve hesaplarınızın yönetimi için bir yazılı sözleşme imzalamadıysanız (büyük ölçekteki firmalar bu işleri sürekli yapacak ajanslar ile çalışmaktadır) böyle bir ödeme külfetine girmeniz mantıklı değildir.


Bire-bir hizmet verdiğim ve maalesef bu konuda mağduriyet yaşayan yerlerle karşılaşıyorum. Google'dan arıyoruz diyerek yıllık üyelik ücreti olarak 600 TL. talep edilen yerler gördüm. Ve maalesef ödeme yapan yerler de gördüm.


Bu tarz gelen aramaları savuşturmanın en kestirme yolu "kendi hesaplarımızı kendimiz yönetiyoruz" cümlesini üzerine basa basa iletmek, ısrarcı davrananlara da yine ve tekrar aynı cümleyi söylemek. Başka hiç bir bilgi paylaşmayın ve gereksiz münakaşalara girmeyin çünkü sadece sinirlerinizin gerilmesine sebep oluyorlar.


Bunları şikayet edebilirsiniz, ancak savcılık süreci ile ayrıca uğraşmanız gerekecek ki size tavsiyem o duruma gelmenize neden olacak bir durum olmadıysa boşuna vakit harcamayın. Sürekli aranıyorsanız da gelen aramaları gün-gün saat-saat not edip bulunduğunuz bölgedeki İl Emniyet Müdürlüğünde yer alan Bilişim Suçları Bürosuna giderek bir dilekçe vermeniz yeterli. Benzer bir durumla karşılaşıp bir çok defa arandım, akıbeti konusunda bir bilgim yok ancak yaklaşık bir yıldır arayan-soran yok şimdilik.


İşiniz için harcadığınız emeği bu tarz dolandırıcılara kaptırmamak adına lütfen uyanık olun ve biraz bu konuları araştırın. Fikriniz yoksa da şöyle düşünün, alış-veriş yaparken bir ayakkabıya para vermeden önce ne kadar düşünüp araştırıyorsanız en az o kadar düşünün ve sorup soruşturun derim.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page